• 0422 324 82 82
    0344 415 22 55
  • info@crowndental.com.tr
    randevu@crowndental.com.tr

Bruksizim Nedir?

BRUKSİZM NEDİR?


     Bruksizm, halk arasında diş gıcırdatmak olarak da bilinir. Bu rahatsızlık genellikle uyku sırasında yaşanır. Kişinin kendinden çok yanındakileri rahatsız eden bu durum gün içerisinde de tekrarlayabilir. Hastalığın cinsiyete göre ayrımı olamamakla birlikte genellikle mükemmeliyetçi, hırslı, titiz ve takıntılı insanlarda görülmektedir. Bundan da anlaşılacağı gibi gece diş gıcırdatmanın en önemli nedeni strestir.


BRUKSİZM HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?


     Diş gıcırdatma rahatsızlığını hastanın kendisi fark edemeyebilir. Bu hastalığın belirtileri yüz, boyun ve baş ağrıları olarak kendini gösterir. Ayrıca uyku esnasında bilinçsiz bir şekilde yapılan bu eylem dişlerin birbirine sürtünmesi sonucu diş minelerinin aşınmasına neden olur. Bunun yanı sıra dişlerde kırılma, aşırı hassasiyet, diş etlerinde çekilme gibi belirtileri de oluşabilir. Bu tür belirtilerin diş muayenesinde kaynağının ne olduğu tespit edilerek tedavi edilmelidir.


BRUKSİZİM TEDAVİSİ NASIL YAPILIR? NASIL ÖNLENİR?


     Diş gıcırdatma rahatsızlığı, tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Bu hastalık tedavi edilmediği sürece diş mineleri daha fazla hasar görür ve çene ekleminde kalıcı hasarlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle öncelikle hastalığa neden olan faktörler belirlenmeli ve tedavi sürecine başlanmalı. İlk aşamada bu rahatsızlığın en önemli nedeni olan stresin neden kaynaklandığının tespit etmek ve stresten uzak durmak gerekmektedir. Ayrıca, dişlerin birbirine sürtünerek aşınmasını engellemek için silikon plaklar kullanılabilir. Bu önlemler geçici çözüm sağladığı için doktor kontrolünde daha kapsamlı bir tedavi yolu izlenmelidir.


TEDAVİ SÜRECİ

 

Stres terapisi

Rahat uyumaya yardımcı önlemler

Koruyucu plak

Eksik olan dişlerin yerine protez konulması ve hatalı yapılan dolguların yenilenmesi

Botoks tedavisi

Kas gevşetici ilaç tedavileri ile bruksizim hastalığı tedavi edilebilir.

 

Sizde çok geç kalmadan bu hastalıktan kurtulmak istiyorsanız kliniklerimize bekleriz.

 

 

 

Etiketler : Malatya Diş Beyazlatma , Malatya Kuron , Malatya İmplant , Malatya Diş İmplantı , Malatya Zirkonyum , Malatya Kanal Tedavisi , Malatya Kanalboyu , Malatya Fahri Kayahan , Malatya İnönü Üniversitesi Diş Hekimliği , Malatya Diş Eti , Malatya Klinik , Malatya Diş Kliniği , Malatya Kök Kanalı , Malatya Ramazan , Malatya Ramazan Diş , Ramazan Diş Çekimi , Ramazan Çay , Diş Poliklinikleri , Malatya Ramazanda Açık Diş , Malatya Crown RamazanE-Bülten
Haberler & Kampanyalar

***Haberlerden ve Kampayalardan Haberdar Olun