• 0422 324 82 82
    0344 415 22 55
  • info@crowndental.com.tr
    randevu@crowndental.com.tr

Diş Fırçası ve Diş Macunu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

DİŞ FIRÇASI VE MACUNU SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ ?

Ağız ve diş bakımı hem fiziksel hem de psikolojik sağlığımız için büyük önem taşır. İhmal edilen ağız bakımı bazı hastalıklara sebep olurken aynı zamanda oluşan ağız kokusu da sosyalleşmemizi etkiler. Bu nedenle diş bakımımızı günlük rutinimize dahil ederek alışkanlık haline getirmemiz gerekir.

Dişleri korumanın, bakteri ve çürük oluşumunu engellemenin en etkili yolu; dişleri üzenli olarak fırçalamaktır. Bu noktada yapılması gereken en önemli nokta, doğru diş fırçası seçimidir. Bu noktada fırça satın alırken hekiminizin size tavsiye ettiği sertlikte bir fırça kullanmanız daha doğru olabilir. Bunun haricinde fırçanın; kişinin eline doğru oturacak, dişlerin arasını diş ve diş etini kapsayacak şekilde uçları yuvarlatılmış fırçalarla donatılmış, ağız içerisinde rahat hareket edecek büyüklükle olan olması gerekmektedir. Fırça kıllarının hepsinin eşit boyda ve kalınlıkta, fırça sapının düz olması gerekir. Bu şekilde yapılan ağız ve diş bakımı dişlerinizi oluşabilecek çürüklerden korumaya yardımcı olucaktır.

Sabah kahvaltıdan sonra ve akşam yatmadan önce dişlerimizi fırçalamak diş bakımımızın en basit adımı. Aynı zamanda günde bir kere diş ipiyle diş fırçasının ulaşamadığı noktaları temizlememiz ve düzenli diş hekimi ziyaretlerimizi atlamamamız gerekir.  Peki günde 2 kez kullandığımız diş macunumuzu nasıl seçmeliyiz ?

Diş macunları toplum ağız sağlığına katkı sağlamanın yanında dişeti hastalıkları ve çürükleri önlemede kritik öneme sahiptir. Günde 2 kere floridli diş macunu ile diş fırçalamak ağız hijyenini sağlamada en önemli yöntemdir. 

 Diş macunu seçimi bireyler arasında farklılık gösterebilmektedir. Bu durum, bireyin sosyoekonomik durumu, ürünün bireyin çevresindeki kişiler veya diş hekimleri tarafından önerilmesi, tv ve internet reklamları, diş macununun ambalajı, tadı, kokusu, içeriği gibi faktörlerden etkilenmektedir.  Oysa birçok diş macunu farklı özelliklere sahiptir. Kimi diş macunu başlangıç çürükleri giderici mine dokusunu güçlendirici  kimi diş macunu ise dişeti hastalıklarını engelleyici veya tedavi edici özelliğe sahiptir.

RENKLİ DİŞ MACUNLARI

Renkli diş macunları dişlerde anlık renk değişimlerine neden olur.  Bir başka sebep olarak dişeti hastalıklarının maskelenmesini gösterebiliriz. Bakteri plaklarının ve diş taşlarının dişe tutunması dişetinde hiperemi (kızarıklık), renk değişimi, boyut değişimi ve kanamaya neden olur. Bu durum arka taraflarda olduğunda her daim gözle görülemez. Diş eti hastalığının birincil işareti diş fırçalanmasından sonra dişetinin kanamasıdır. Mümkün olduğunca beyaz renkli diş macunlarını seçmekte fayda var. Renkli diş macunlarında kanama fark edilmeyebilir. Erkenden alınacak önlemler için geç olabilir ve bu da ileri zamanlarda diş kaybına sebep olur.

 

ÇOCUKLAR İÇİN KULLANILAN DİŞ MACUNLARI

Çocuklarda erken yaşlardan itibaren diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması önemlidir. Bu durumda uygun diş macunu seçmek büyük önem arz ediyor. Çocukların diş macunu yetişkinlerden daha yumuşak yapıdadır. Herhangi ağız tahrişine neden olmazlar. Çocukların flor alma dışarıdan da flor alma durumu ve yutma ihtimali göz önünde bulundurulduğundan dolayı çocuk diş macunlarının flor değeri diğer macunlardan daha düşüktür.

HASSAS DİŞLER İÇİN DİŞ MACUNU

Diş hassasiyetinin bazı sebepleri vardır. Eğer dişler çok sert bastırarak fırçalanırsa dişlerin boyun bölgesinde aşınmalar yol açılmış olur. Bu da soğukta ve sıcakta hassasiyet yaratır. Bu gibi  durumlarda hassasiyet giderici diş macunları işe yarar. Hassasiyet giderici diş macunlarının üzerinde özellikle ‘diş hassasiyeti giderme’, ‘rahatlama’ tarzında ibareler bulunur. Küçük bir nokta halinde hassasiyet hissedilen bölgeye uygulanmasını takiben rahatlama olacaktır. Gece uyurken diş sıkma ve gıcırdatma alışkanlığı olan bireylerde bu durum tedavi edilmezse uzun dönemde diş yüzeylerinde aşınma meydana gelir. Bu durum da dişte soğuk sıcak hassasiyetini doğurur. Diş sıkmayı önleyici bir tedavi görmüyorsanız; hassasiyet giderici macunlarının etkinliği bir süre sonra azalacak, tekrar soğuk sıcak hassasiyeti başlayacaktır. Önemli olan bir diğer sebep, dişte çürük varlığında da soğuk sıcak hassasiyeti kendini gösterir.bu etkenleri ortadan kaldırmadan sadece hassasiyet giderici diş macunu kullanmak maalesef çözüm değildir. Böyle bi durumla karşılaştığınızda diş hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

 

“ANINDA BEYAZLIK” , “HIZLI ETKİ” gibi VAADLERDE BULUNAN DİŞ MACUNLARI

Beyazlatma vaadinde bulunan diş macunları tabiki kullanılabilir fakat burada önemli küçük noktaya değinmek gerekir. Leke çıkarıcı ve beyazlatıcı ibareleri bulunan diş macunları arasında materyal farklı vardır. Leke çıkarıcı veya üzerinde smoker ibaresi bulunan diş macunları içerisinde bulunan granüller düzenli kullanıldığında dişler üzerinde aşındırıcı etki yaparlar. Bu durum beraberinde hassasiyet ve eskisinden daha çabuk lekelenme gibi şikayetler oluşturur. Hızlı beyazlatma ibaresi bulunan diş macunları dikkatli bakıldığında koyu renk bir yapı içerir. Dişler fırçalandıktan sonra diş dışı dokuların bir nebze de olsa koyu renkte olması, optik kuralları gereğince, o dişi daha beyazmış gibi gösterecektir. Bu durum geçici olacaktır. Tükürük sayesinde zamanla renklenmenin  gitmesini takiben dişler eski rengini alacaktır.

 Diş macunu kadar diş fırçası ve fırçalama alışkanlığı da önemlidir. İyi bir fırçalama alışkanlığı sağlıklı dişetlerini beraberinde getirir. Dişeti hastalıkları ailesel yatkınlıkla ortaya çıkabilir fakat tedavi edildikten sonraki idamesi kişinin kendi elindedir. Doğru fırçalama tekniği ve yeterli süre fırçalamak da genel ağız ve diş sağlığı açısından yadsınamaz bir öneme sahiptir. Diş macunu seçiminde macunun üzerindeki flor etiketini görmek ve yukarıda yazılan özellikleri de dikkate alarak seçmek gerekir. Fırçalama tekniği, ihtiyaca göre macun seçimi ve diğer şikayetler için diş hekiminize baş vurabilirsiniz.

 

 

Etiketler : Malatya Diş Beyazlatma , Malatya Kuron , Malatya İmplant , Malatya Diş İmplantı , Malatya Zirkonyum , Malatya Kanal Tedavisi , Malatya Kanalboyu , Malatya Fahri Kayahan , Malatya İnönü Üniversitesi Diş Hekimliği , Malatya Diş Eti , Malatya Klinik , Malatya Diş Kliniği , Malatya Kök Kanalı , Malatya Ramazan , Malatya Ramazan Diş , Ramazan Diş Çekimi , Ramazan Çay , Diş Poliklinikleri , Malatya Ramazanda Açık Diş , Malatya Crown Ramazan

 E-Bülten
Haberler & Kampanyalar

***Haberlerden ve Kampayalardan Haberdar Olun