• 0422 324 82 82
    0344 415 22 55
  • info@crowndental.com.tr
    randevu@crowndental.com.tr

Ramazanda Ağız Bakımı Nasıl Olmalıdır ?

     Ramazan ayında beslenme sisteminin değişmesi, 24 saat içinde tüketilen öğün miktarının azalması, oruç tutma zamanının çok uzun olması gibi nedenlerden dolayı ağız ve diş bakımına her zamankinden daha fazla özen göstermek gerekiyor. Günlük peryodumuzdaki sabah akşam diş fırçalama alışkanlığının, Ramazan ayı içerisinde iftar ve sahur sonrası yapılması ağızda oluşabilecek bakterilerin oluşmasını engeller. Sahur sonrası yapılan detaylı diş fırçalama, ağızda oluşabilecek kötü koku ve çürük oluşumunu önemli derecede azaltmaktadır.

     Ramazan ayı içerisinde oruç tutulan zamanlarda çiğneme fonksiyonu azalmaktadır. Buna bağlı olarak tükürük salgısında azalma meydana gelmektedir. Tükürük salgısında ki azalmalar plak birikiminde bir artışa neden olur. İftar ve sahurda yenilen yemek sonrası ağızdaki asit-baz dengesi bozulur ve asit oranı artar. Özellikle sahurda yemek yenildikten sonra hemen yatıldığı için ağız içinde temizlenemeyen plaklar sebebiyle bakteri üretimi artış gösterir.Sahurdan sonra fırçalanmayan dişlerde üreyen bakteriye bağlı olarak çürük artışı fazla olur. Ramazan ayında diğer aylardan daha fazla tatlı alımı ve akşam atıştırmaları fazla olduğu için bakteriler artarak çürük oluşumunu hızlandırmaktadır.

     Ağzımız vücudumuzun dış ortama açılan kapısıdır. Besinlerle teması sebebiyle de mikroorganizmaların çoğalması için en uygun ortam lardan biridir. Dişlerimizi ve ağız sağlığımızı korumak için günde 2 defa dişlerimizi fırçalamalı, diş ipi ve ağız bakım suları kullanmalıyız. Ramazan ayında da ağız bakımı benzer şekilde olmalıdır. Tek fark fırçalama zamanlarının iftar ve sahur saatleri arasında düzenlenmesidir. Ekstra olarak gün içerisinde açlığa bağlı ağız kokusunu en aza indirebilmek için sahur ve iftar saatleri arasında bol su tüketilmelidir.

 

 

Etiketler : Malatya Diş Beyazlatma , Malatya Kuron , Malatya İmplant , Malatya Diş İmplantı , Malatya Zirkonyum , Malatya Kanal Tedavisi , Malatya Kanalboyu , Malatya Fahri Kayahan , Malatya İnönü Üniversitesi Diş Hekimliği , Malatya Diş Eti , Malatya Klinik , Malatya Diş Kliniği , Malatya Kök Kanalı , Malatya Ramazan , Malatya Ramazan Diş , Ramazan Diş Çekimi , Ramazan Çay , Diş Poliklinikleri , Malatya Ramazanda Açık Diş , Malatya Crown RamazanE-Bülten
Haberler & Kampanyalar

***Haberlerden ve Kampayalardan Haberdar Olun