• 0422 324 82 82
    0344 415 22 55
  • info@crowndental.com.tr
    randevu@crowndental.com.tr

Restoratif Uygulamalar (Dolgu Uygulamaları)

Amalgam Dolgular 

Diş hekimliğinde artık kullanımı yoktur. Sebebi amalgam içerisindeki civanın insan sağlığına zararlı olduğunu bildiren çeşitli yayınlar yapılmıştır. Estetik olarak kötü görünmeleri ve civa içermeleri nedeniyle tercih edilen bir tedavi şekli değildir. Ağızda bulunan mevcut amalgam dolguların sökülmesi gerektiğinde dikkatli olunmalı hastanın civa içerikli amalgamın aspire edilmesi önlenmelidir.

Kompozit Dolgular

Kompozit dolgu diş hekimleri tarafından kullanılan en yaygın dolgu materyalidir. Dişin üzerine özel yapıştırıcılarıyla uygulanırlar. Estetik ve ekonomik bir tedavi seçeneğidir. Önceleri estetik görünümlerinden dolayı sadece ön diş restorasyonlarında kullanılırken, günümüzde doldurucu içeriklerinin ve fiziksel dayanıklılıklarının artırılması ile arka dişlerin tedavilerinde de güvenle kullanılmaktadırlar. Diş rengine uygun çeşitli renklerde bulunabilme, diş dokusuna kimyasal bağlanarak dişi destekleme, ısı iletiminin minimal oluşu, kenar sızıntısının çok az olması ve tedavinin tek seansta bitirilebilmesi avantajları sebebiyle kompozit dolgular güvenle tercih edilmektedirler. Estetik kompozit dolgular ön dişlerde renk, şekil, kırıklar gibi sebepler ile ufak düzeltmelerin gerektiği durumlarda porselen laminaların daha uygun fiyatlı alternatifleri olarak kullanılabilmektedirler.

Porselen dolgular (İnlay ve Onlayler)

Dişte madde kaybının çok olması ve standart dolgular ile onarımında kırılma riski fazla olacağı durumlarda,kalan diş dokusunu destekleyen ve koruyan porselen dolgular, amalgam ve kompozit dolgulara alternatif olarak kullanılırlar. Diş hekimliğindeki yeni gelişmeler ile önceden birkaç seansta tamamlanan porselen dolgular artık tek seansta 1-2 saat içerisinde tamamlanabilmektedir. Porselen dolgular diş ile adesiv bağlanma özellikleri, estetik görünümleri ve yüksek kırılma dirençleri nedeniyle amalgam ve kompozit dolgulara kıyasla çok daha üstündürler. Ayrıca porselen dolgular ağız dışında bilgisayarda şekillendirilip cilalandıkları için mükemmel kapanış ve kontaklar elde etmek mümkündür.Tedavilerden Görüntüler

E-Bülten
Haberler & Kampanyalar

***Haberlerden ve Kampayalardan Haberdar Olun